fbpx

2 Kişilik Zeka Oyunları

Akıl ve zeka oyunları, çocukların beyinsel, sosyal ve motor beceri olarak gelişimine yardımcı olan oyunların genel adıdır. Bu oyunlardan bazıları tek kişi ile oynanabilirken bazıları ise 6, 7 hatta 8 kişi tarafından dahi oynanabilmektedir. Çocukların sosyal becerilerinin, iletişim becerilerinin gelişmesi için birdne fazla kişi ile oynanan oyunların rolü büyüktür. Bizler de bu yazımızda en güzel 2 kişilik zeka oyunları neler, biraz onlara bakacağız.

2 Kişilik Zeka Oyunları

1- Surakarta

İsmi size de biraz tuhaf geliyor değil mi? Telaffuzu da yazımı da zor gibi. Bunun sebebi, surakarta oyununun bize çok uzak coğrafyalardan birinde icat edilmesi. Peki neresi burası? Endonezya. Endonezya’nın Java Adasında bulunan eski bir kentten adını alan surakarta oynaması çok zevkli 2 kişilik zeka oyunları arasında. Oyunun mantığı basit. Rakibinizin taşlarını yiyerek oyun dışına atmak. Peki bunu çapraz giderek mi yoksa üzerinden atlayarak mı yapacaksınız? İkisi de değil. Rakibinizin taşlarını dairesel hareketlerle yiyorsunuz bu oyunda. Strateji becerisinin yanında görsel düşünebilme becerisi de gerektiriyor.

2- Mangala (Mankala, Mancala)

İki kişilik zeka oyunları arasına mangalayı almasak çok ayıp olurdu. Hem kültürümüzün bir parçası hem de oynaması inanılmaz zevkli. Şansa yer bırakmayan, tamamen zeka ve stratejiye dayanan bu oyun, birçok sınıfın raflarında duruyor artık. Üstelik MEB izinli zeka oyunları listesinin de başında.

3- Satranç

Satranç da 2 kişilik zeka oyunları listesinin olmazsa olmazlarından. Yüzyıllardır hatta belki de bin yıllardır dünya üzerindeki her ülkede oynanıyor ve çok popüler. Bu adar yaygın olmasının sebebi ise elbette ki beyni zorlaması ve strateji kurmaya zorlaması. Bir değil birden fazla adımı düşünmeniz gerekiyor kafanızın içinde. Bu yüzden erken yaşta satranç oynamaya başlamak önem arz ediyor.

4- Reversi

Oynaması en zevkli 2 kişilik zeka oyunları nedir diye sorsanız reversi bu oyunların başında gelir. Dünya çapında turnuvaları yapılan bu oyunun en güzel tarafı kazanıyorum derken bir anda kaybetmeniz, kaybettim sanarken bir anda kazanmanız olabilir. Bu yüzden oyunun daha en başında, oyunun sonunu düşünerek çok iyi hamleler yapmanız lazım. Beyninizi biraz zorlamaya teşvik ediyor sizi.

5- Beş Nokta

En güzel 2 kişilik zeka oyunları listemizin 5 numarasında ise Beş Nokta var. Beş Nokta oyunu da çocukların ve yetişkinlerin stratejik ve görsel düşünmelerine yardımcı olan şahane bir oyun. Hareket ettirilen oyun tablaları sayesinden beyninizi çok yönlü kullanmanız lazım.

6- Yarıştan Kopma (2 Kişilik Trafik Oyunu)

Bize kalırsa iki kişilik zeka oyunları arasında en güzellerinden biri Yarıştan Kopma oyunu. Çünkü oyunda heyecan son ana kadar sürüyor. Oyun kuralları basit aslında. Ortada bir kart destesi var, 3 parçalı oyun platformu var ve arabalar var. Her oyuncunun bir arabası oluyor ve bu arabaları platformun çıkış noktasına götürmeye çalışıyorlar. Tabi bunu yaparken rakibiniz önünüze diğer araçları engel olarak koyacak hatta bazen oyun platformunun düzenini değiştirecek. Bunu da ortadan çektiği kartlara göre yapacak. Kısacası harika bir zeka ve şans oyunu bu iki kişilik trafik oyunu.

Paylaş:

Bir cevap yazın