fbpx

Toplamlı Sudoku

Killer Sudoku (Toplamlı Sudoku) nasıl oynanır?” sorusuna cevap olarak “4 basit kuralı takip ederek” diyebiliriz. Aşağıda sırasıyla açıklayacağımız bu kuralları takip ederek doğru bir şekilde Killer Sudoku bulmacası çözme yollarını öğrenmiş olacaksınız. İşte karşınızda Killer Sudoku kuralları!

Killer Sudoku (Toplamlı Sudoku) Nasıl Oynanır?

  • 1) Her satır ve sütunda her sayı yalnızca bir kez yazılabilir. Killer Sudoku, normal Sudoku bulmacası platformuna benzer. Tıpkı Sudoku gibi 6×6 ya da 9×9 versiyonları vardır. 6×6’lık platformda her satır ve sütuna kendini tekrar etmeyecek şekilde 1 ile 6 arasında sayılar yazmalısınız. Örnekte sarı renk ile boyalı alanlar kendini tekrar eden 1 sayısı ile dolu olduğu için kural dışıdır. Sağdaki 1 sayısı 4 olmalıdır.

 

  • 2) Killer Sudoku’da normal kutucuklara bölünmüş Sudoku platformu dışında ekstra gruplandırmalar da vardır. Birbirinden kalın siyah çizgilerle ayrılan bu alanlar işte bu grupları gösterir. 6×6’lık Killer Sudoku’da 3’e 2’lik 6 adet grup; 9×9’luk Killer Sudoku’da 3’e 3’lük 9 adet grup bulunur. Görseldeki örnekte yeşil renkle boyanmış iki adet 6 vardır ve bunlardan biri kural dışıdır. Sağdaki 6, 1 ile değiştirildiğinde doğru hamle yapılmış olacaktır, çünkü bu grupta kendini tekrar eden 6 sayısı varken 1 sayısı hiç kullanılmamıştır.

 

  • 3) Killer Sudoku gruplara ayrıldığı gibi grup içinde de bölgelere ayrılır ve bu bölgelerin kapsamı noktalı çizgilerle gösterilir. Kafes adı verilen bu bölgelerin köşesinde küçük puntoyla bir sayı yazılmıştır (örnekte bu sayı 12’dir). İşte bölge, yani kafes içindeki sayıların toplamı, bu sayıya eşit olmalıdır. Kafesler tek gruba ait olmak zorunda değildir; görselde görüldüğü üzere iki gruba da dahil olabilir.

 

  • 4) Kafes içerisindeki her sayı yalnızca bir kez kullanılabilir. Evet, tıpkı sütunlarda, satırlarda ve gruplar içinde olduğu gibi noktalı çizgilerle belirlenmiş kafesler içinde de sayılar kendilerini tekrar edemez.
Paylaş: