fbpx

Slitherlink (Çit)

Slitherlink, Türkçe adıyla Çit oyunu tüm dünyada en sevilen mantık ve zeka oyunlarındandır. Oyunun pek çok İngilizce adı vardır: Fences, Takegaki, Loop the Loop, Loopy, Ouroboros, Suriza, Dotty Dilemma… Nikoli tarafından bulunmuş bir bulmaca tipidir. Her bulmacanın tek bir çözümü vardır. Düşünmeyi ve aritmetik zekayı geliştirir.

Okul Modu zeka oyunları arasında ücretsiz Slitherlink pdf dosyalarını bulabilir ve yine ücretsiz olarak indirebilirsiniz!

Slitherlink Nedir?

Slitherlink oyunu çeşitli kaynaklarda “çit” ya da “çit birleştirme” olarak da bilinir ve en basit anlatımıyla bu oyun, özel olarak hazırlanmış bir bulmaca üzerinde verilen sayı ipuçlarını göz önünde bulundurarak noktaları hatasız ve kesintisiz bir şekilde birleştirme oyunudur. Her yaştan bireyin zevk alarak oynayabileceği Slitherlink son derece eğlenceli olmakla birlikte beyin gelişimi açısından da oldukça faydalıdır; dolayısıyla çocuklar için özellikle tavsiye edilir; lakin mantık yürütmeyi, bulmaca çözmeyi, zihnini geliştirmeyi ve strateji kurmayı seven yediden yetmişe herkes onlara katılabilir!

Slitherlink Nasıl Oynanır?

Slitherlink nedir sorusu yanıtlandığına göre, bir sonraki önemli soru da cevap bulmalıdır: Slitherlink nasıl oynanır? En genel hatlarıyla bu sorunun yanıtı “sayıları takip edip mantık yürüterek” olacaktır. Kare bir alanı dolduran eşit aralıklı noktalardan bazıları, bir strateji oluşturtmayı amaçlayan sayısal değerlerle buluşturulmuştur ve bu değerler baz alınarak kesintiye uğramayan çizgisel bir akış yaratılmalıdır. İşte rasyonel düşünme ile mümkün kılınan bu amaç, beş önemli kuralı bir araya getirerek bunu geliştirmeyi hedefler.

  • 1) Noktalar kesintisiz bir şekilde birleştirilmelidir: Bulmaca üzerindeki noktalar, belirli bir başlangıç ve bitiş noktası olmayacak şekilde birleştirilmelidir; doğal olarak bunu yaparken çizgisel döngü hiçbir şekilde kırılmamalıdır. Ek olarka, başarılı bir Slitherlink çözümlemesi için her nokta kullanılmak zorunda değildir; örneğin “0” değeri verilmiş alan etrafındaki noktalar, döngü dışında kalabilir.

 

  • 2) Çizgiler yalnızca yatay ve dikey olarak birleştirilebilir: Noktaları birleştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer kural da noktalar arasına çekilecek çizgilerin sadece yatay ve dikey olabileceğidir; bir diğer deyişle, işin kolayına kaçarak noktaları çapraz bir şekilde birleştirmek son derece cezbedici görünse de kural dışıdır.

 

  • 3) Noktalar arasındaki sayılar, etraflarından kaç çizgi geçebileceğini belirler: Dört nokta arasında bulunan ve görünmez bir karenin ortasındaymış gibi görünen sayıların (1,2,3 ve 4) etraflarından kaç çizgi geçmesi gerektiğini belirtir. Örneğin, 2 sayısının ortasında bulunduğu dört nokta, yalnızca iki çizgi ağırlayabilir; tabii ki bu iki çizgi, bir şekilde birbiriyle birleşmek zorundadır.

 

  • 4) Sayısız alanlar pek çok olasılık içerebilir: Slitherlink oyununu zorlayıcı kılan ana unsur sayı belirtilmemiş alanlardır ve bu alanlar sayısal bir ipucu değeri taşımadığı içindir ki, birden fazla olasılık içerebilir. Bu alanlardaki noktaların kaç çizgiyle birleştirilmesi gerektiği çözülmekte olan Slitherlink bulmacasının geneline bakılarak ve beyin jimnastiği yaparak bulunabilir; zaten Slitherlink’i sıradan bir “oyun” olmaktan çıkaran nokta da işte budur!

 

  • 5) Döngü kesinlikle kırılmamalıdır: İlk maddede de belirtildiği gibi, başarılı bir Slitherink finali için hiçbir noktasında eksik ve açıklık olmayan bir döngü yaratılmalıdır. Unutmayın: Döngünüzde birleşmeyen noktalar ile belirli bir başlangıç ve bitiş noktası varsa bu, yeniden denemeniz gerektiği anlamına gelir!

 

Kısacası, temelde son derece basit bir tasarımdan ve kurallardan oluşan, fakat beyin gelişimi için oldukça büyük faydalar sağlayan Slitherlink, zekasını keskinleştirmeyi hedefleyen herkes için muhteşem bir etkinlik seçeneğidir. Özellikle bitmek bilmeyen bir öğrenme ve gelişme arzusuyla durmaksızın çalışan tazecik akıllara sunularak bu bulmaca, geleceğin dehalarını ortaya çıkarmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Slitherlink 01

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 563KB

1619 Kez İndirildi!

Slitherlink 02

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 563 KB

722 Kez İndirildi!

Slitherlink 03

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 563 KB

531 Kez İndirildi!
Paylaş: