fbpx

Shikaku

Shikaku, enteresan tasarımı ile ön plana çıkan keyifli bir zeka oyunudur. Japonya’da bulunmuş bir bulmaca tipidir. Nikoli tarafından yayınlanmıştır. Oynanışı gereğince bir mantık oyunu olma özelliği taşır.

Yine akıl yürütme üzerine kurulu bir Japon bulmacası. Yine rakamlarla yine geometrik şekillerle çözüyoruz bu bulmacayı. Özellikle çocukların akıl yürütme becerileri için faydalı olacak bu oyunun nasıl oynandığını kısaca anlatalım size. Buyurun.

Shikaku Nasıl Oynanır?

Shikaku oyunu da farklı boyutlarda oynanabiliyor. Genelde 5×5, 7×7 gibi boyutlar yaygın ama seviye arttıkça boyutu da büyütebilirsiniz tabi. Bulmaca içinde çeşitli rakamlar ve kareler bulunuyor. Mesela 2 rakamı varsa bu 2 karelik bir dikdörtgen içine alınacak demektir. 4 rakamı varsa 4 birim karelik bir şekil oluşturmalısınız. Bu kare olabildiği gibi dikdörtgen de olabilir. Ancak bunu yaparken diğer rakamların birimleri ile kesinlikle çakıştırmamanız lazım. Hepsinin birimleri ayrı olacak ve birbirinden sınırla ayrılacak. Gelin görsel örnekle bakalım hemen.

 Görsellerde de göreceğiniz gibi rakamların değerine göre birim işaretlenmiş. Bu kolay bir örnekti ama çok daha zorlarını da çözebilirsiniz elbette. Şimdiden keyifli oyunlar.

Paylaş: