fbpx

Reversi

Online Reversi Oyna (Tek Kişilik Ya da Multiplayer)

Reversi Oyunu Nedir?

Orijinal ismi Othello olan oyun, ülkemizde Reversi ismi ile piyasada ve birçok marka değişik malzemeler ve fiyatlar ile bu oyunu üretiyor. Yani her keseye uygun bir reversi oyunu var. Birazdan onlardan da bahsedeceğiz. Ama öncelikle reversi nasıl oynanır ondan bahsedelim.

Reversi Nasıl Oynanır? – Reversi Oyun Kuralları

Reversi Oyunu Öncesinde

1- Reversi oyunu 8×8’lik bir platformdan oluşur. Yani oyun platformunda toplamda 64 adet kare bulunur. Her oyuncunun da elinde 32 adet taş vardır. Bu taşların bir yüzü siyah bir yüzü de beyazdır. Oyunculardan biri siyah rengi diğeri ise beyaz rengi seçer.

2- Oyunda ilk hamle sırası siyah taşlı oyuncunundur. İlk hamleyi siyahın yapması küçük de olsa bir avantaj sağlar. Bu yüzden oyunculardan kim daha tecrübesiz ise onun siyah taşı alması tavsiye edilir. ile başlanır ve herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur.

3- Oyuna başlamak için öncelikle oyun platformunun ortasına 2 beyaz ve 2 siyah taş konulmalıdır. Boş oyun platformu ile başlanamaz. Yani oyuncular aslında oyuna ellerinde 30’ar taş ile başlar.

Reversi nasıl oynanır?

Reversi Oyunu Esnasında

1- Oyunda amaç, rakibin taşlarını kendi taşlarınız arasına almaktır. Rakibin taşları sizin taşlarınız arasına girerse taşlar ters çevrilir ve sizin renginize döndürülür. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

2- Yukarıdaki örnektede gördüğünüz gibi siyah taşa sahip oyuncu taşını beyaz taşı araya alacak şekilde platforma yerleştirdi ve ortadaki beyaz taş ters çevrilerek siyah oldu. Siyah oyuncu da dikey olarak 3’lü bir siyah grup elde etti. Reversi oyununda aynı grup yatay ve çapraz olarak da oluşturabilir. Aşağıdaki resimde de çapraz versiyonunu göreceksiniz.

Reversi oyunu nasıl oynanır

3- Reversi (Othello) oyunundaki her hamlenizde en az bir taşı kendi renginize çevirmelisiniz. Eğer rakibin taşını ters çevirecek bir hamleniz yoksa pas diyip hamle sırasını rakibe vermek zorundasınız. Bu sebeple oyun tahtasının alakasız yerlerine de taş koymak yasaklanmıştır. Yani boş hamle yapılamaz. Bu durum bazen size dezavantaj sağğlayacak mecburi hamlelere sebebiyet verebilir. Bu yüzden oyunun en başından itibaren doğru bir strateji kurmalısınız.

Reversi Oyununu (Othello Oyununu) Kazanmak

1- Othello oyunundaki en büyük amacınız sabit diskler oluşturacak pozisyonlar yaratmaktır. Bu ne demek peki? Oyun platformunun  köşelerine ve kenarlarına konulan taşların rakip tarafından döndürülmesi çok daha zordur. Bu yüzden köşeleri ve kenarları tutmalısınız. Ne kadar çok taşınız, köşe ve kenarlarda bulunursa oyunu kazanma şansınız da o kadar artar.

Othello Nasıl Oynanır?

2- Rakibinizin diskleri sizden önce bitmişse ve sizin de hamle yapma şansınız olmuyorsa rakibinize disklerinizden bir tanesini verebilirsiniz. Bu sayede oyunu bitirebilirsiniz.

3- Rakibinizin yapabileceği hamleleri her zaman için sınırlandırmaya çalışın. Oyun esnasında çok mantıklı görünen bir hamleyi daha sonraya saklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü reversi oyununda işler bir anda tersine dönebilir. Uzun vadeli ve mantıklı hamleler yapmaya çalışın.

4- Tabii oyun esnasında kendi hamlelerinizi de sınırlandıracak hamlelerden kaçınmalısınız. Sadece tek bir köşe ya da kenar elde etmektense taşları oyun platformuna mantıklı şekilde yaymak çok daha iyi olacaktır.

5- Oyun sonunda, oyun platformunda kimin daha çok taşı varsa oyunu o kazanır.

Evet Reversi oyunu (Othello oyunu) kuralları işte bu şekilde. Gördüğünüz üzere oyunun mantığı oldukça basit ama oyunda uzmanlaşmak için pratiğe ihtiyacınız olacak. Neyse ki oyunu oynaması çok zevkli de oynamaktan hiç sıkılmayacaksınız. Başlangıçta yapılan doğru hamleler size oyunu kazandırabilir ama oyunda işlerin bir anda değişebileceğini de unutmamalısınız ve rakibinizi hafife almamalısınız. Reversi nasıl oynanır ve reversi kuralları nelerdir bir de video olarak görmek isterseniz aşağıdaki Youtube videomuza bir göz atabilirsiniz. Sonrasında ise Reversi oyununun tarihi ve reversi oyunu fiyatları hakkında bilgi vereceğiz yazımızda.

Paylaş: