fbpx

Pratik Bardaklar

Çocuklarınızın ya da öğrencilerinizin el ve göz koordinasyonunu geliştirecek, dikkatlerini artıracak bir oyun mu arıyorsunuz? İşte Pratik Bardaklar tam da size göre. Oynaması eğlenceli eğlenceli olduğu kadar da basit bir oyun. Bununla birlikte kazanımı bir sürü. 

Redka Pratik Bardaklar Oyunu

Hızlı bardaklar, turbo bardaklar, akıllı bardaklar ismi ile de anılan bu oyun daha çok Pratik Bardaklar olarak biliniyor. Pratik Bardaklar oyunu nasıl oynanır konusuna geçmeden önce oyun kutusunun içinde neler var biraz ondan bahsedelim dilerseniz.

Pratik Bardaklar Oyunu Kutu İçeriği

Kutusu içerisinde bir adet zil, 49 farklı oyun kartı ve 5 farklı renkte toplamda 30 adet bardak bulunur. Bu bardakların renkleri; siyah, mavi, sarı, kırmızı ve yeşildir. Almanya’da tasarlanan Pratik Bardaklar oyunu nasıl oynanır konusuna geçelim isterseniz şimdi de.

Pratik Bardaklar Oyunu Nasıl Oynanır?

Pratik Bardaklar oyunu 2 ile 5 kişi arasında oynanır. Biz 2 kişi oynayacakmış gibi anlatalım dilerseniz. Oyunculardan biri masanın bir tarafına öbürü ise diğer tarafına geçer. Her oyuncu 5 adet farklı renk bardak alır önlerine. Oyun zili de iki oyuncunun tam ortasına gelecek şekilde masanın üzerine konur. Zilin yanına ise 49 adet görev kartı üst üste ve ters şekilde duracak şekilde konur. En üstteki oyun kartının ön yüzü görünecek şekilde çevrilir ve zamanla yarış başlar.

Oyuncular kartı üzerinde gördükleri resimlerin renklerini sırasıyla dizmek zorundadır. Örneğin kartın üzerinde bir çiçek resmi var diyelim. Mesela çiçeğin en üst kısmı kırmızı, onun alt tarafı mavi, mavinin alt tarafı sarı, sarının alt tarafı siyah ve en alt kısım ise yeşil. Bu resim geldiğinde oyuncular bardaklarını kırmızı, mavi, sarı, siyah ve yeşil sırası ile üst üste dizmek zorundadır. Bunu ilk başaran oyuncu zile basar ve doğruluğu kontrol edilir. Doğruysa puanı alır.

Fakat bazı resimler bu şekilde sıralı bir şekilde renklendirilmemiştir. Karmaşık olanlar da vardır. Kartta 5 tane uçağın olduğunu varsayalım şimdi de. Bu uçakların hiçbiri de birbirine temas etmemiş olsun. Sol üstte kırmızı, altta mavi; sağ üstte yeşil, altta siyah; tam ortada da sarı uçak olsun. Bu sefer bardaklarınızı üst üste değil de birbirine temas etmeyecek şekilde bu sıra ile dizmeniz gerekiyor.

Pratik Bardaklar oyunu basit gözüküyor ama aslında hiç de öyle değil. Çünkü el ve göz koordinasyonunun iyi olması ve kuvvetli bir odaklanma gerektiriyor. Pratik Bardaklar nasıl oyunu nasıl oynanır sorusunun cevabı bu kadar basit aslında. Oynaması inanılmaz keyifli bu oyunu çocuklar bayıla bayıla oynayacak buna eminiz. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: