fbpx

Pentomino

Pentomino Nedir? Pentomino Nasıl Oynanır?

Pentomino Bulmacası

Bu yazıda Pentomino nedir ve Pentomino nasıl oynanır sorularına cevap vereceğiz.

Pentomino, adını 5 birimlik şekillerden alan, çocukların görsel ve geometrik algısını geliştirmek üzere tasarlanmış şahane bir oyundur. Oyunda amaç 5 birimden oluşan kareleri doğru şekilde platforma yerleştirmektir. Bunu yaparken birden fazla şekil platforma uygun olabilir. Bu sayede çocuklar bir problemin birden fazla çözümünün olacağını görebilirler ve deneme yanılma yapabilirler.
Pentomino parçaları bazen ahşap bazen plastik bazen ise kağıttan olabilir. Örneğin çıktısını alıp okulda öğrencilerinize kağıt materyal ile oynatabilirsiniz. Parçalar bazen farklı renkte olsa da bu bir zorunluluk değildir ve tek renk ile de oynanabilir. Tek dikkat edilmesi gereken husus, parçaların 5 birimden oluşmasıdır. Peki Pentomino nasıl oynanır gelin aşağıda örneklerle açıklayalım.

Pentomino Nasıl Oynanır?

Pentomino oyununda çeşitli zorluk seviyelere vardır. Çocuklarımızın seviyesine göre uygun olan bir zorluk seviyesi seçebilirsiniz. Bununla birlikte binden fazla kombinasyon yapabilirsiniz Pentomino oyununda. Bu da oyunun ne kadar çok çözümü olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi hepsi 5 birimden oluşmuş birden fazla şekil var. Size verilen bulmaca doğrultusunda bu şekillerden hangisini kullanacağınızı bulmanız gerekiyor. Bazı bulmacalarda kullanacağınız parçalar ipucu olarak verilmektedir. Size sadece nereye konulacağını bulması kalıyor. Ama unutmayın, bulmacanın birden fazla çözümü de olabilir. Orada verilen parçaları doğru yerleştirdikten sonra verilmeyen parçalar ile de bulmacayı çözebilir misiniz mutlaka bakın. Çocuğunuzu da bu yönde teşvik edin. Bu sayede çocuk deneme yanılma yolunu öğrenecek ve alternatif çözüm yolları üretecektir.

Bir başka örnekte de benzer bir bulmaca görebilirsiniz. Yine hepsi 5 birimden oluşmuş birbirinden farklı şekiller var gördüğünüz üzere. Bu biraz daha karmaşık bir bulmaca, ama çocuğunuz basitten başlayıp kendini geliştirebilir ve ciddi manada seviyesi artabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredata koyduğu zeka oyunları dersinde, Pentomino en popüler oyunlardan biri. Bunu da belirtelim.

Çocukların alıştırma yapmaları birçok beceri kazanmalarına faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre Pentomino oyununun çocukların IQ puanları üzerinde yaklaşık 10 puan artış yaptığı görülmüş. Çocuklar şekiller arasında bağlantı kurmayı ve problem çözme becerilerini kuvvetlendirmiş. Biz de bu oyunu ısrarla tavsiye ediyoruz.

Paylaş: