fbpx

Mathrix Sudoku

Mathrix Sudoku özellikle Sudoku hayranları tarafından en sevilen zeka oyunlarındandır. Verilen sayıları dikkate alarak yapılan işlemler aracılığıyla ızgara doldurulmaya çalışılır. Temel matematik işlemlerini ve mantık yürütme becerilerini geliştirir.

Mathrix Sudoku oyunu adından da anlaşılacağı gibi sudoku çeşitlerinden biri. İşin güzel yanı sudoku çeşitleri arasında en zevklilerinden ve eğiticilerinden. Matematik bilginizi geliştirebileceğiniz, mantık yürütebileceğiniz şahane bir oyun. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların beyin jimnastiği yapmasını sağlayacak, onları bazen de biraz zorlayacak.

Mathrix Sudoku Nasıl Oynanır?

Mathrix sudokunun da klasik sudoku gibi birçok boyutu olabiliyor. Bazen 5×5’lik karede bazen 10×10’luk karede oynayabilirsiniz. Tamamen isteğinize ve seviyenize bağlı. Oyun içerisinde bazı karelerin içine birkaç rakam veriliyor ve bazı karelerin kesişim noktasında ise 4 işlem işaretinden biri ve bu işlem sonucunda çıkan sonuç sonuç yazılıyor. Amacınız rakamları kutulara öyle bir yerleştirmek ki çapraz komşu olan rakamlar kesişim noktalarında bulunan sonucu versin işleme göre. Görselli olarak anlatalım isterseniz.

Soldaki görselde gördüğünüz gibi bazı rakamlar ve bazı işlemler verilmiş. Hemen inceleyelim örneği. Sol üstteki 3 ile 1’in olduğu yerden başlayalım. 3’ün çaprazına öyle bir sayı gelsin ki o sayıdan 3′ çıkardığımızda sonuç 1 olsun. Neden? Çünkü kesişim noktasındaki işlem çıkarma ve sonuç 1. Yani 3’ün çaprazına 4 yazmamız lazım. Aynı şekilde 1’in çaprazına da 2. Çünkü 2’den 1 çıkarırsak sonuç 1 olacak. Sağ en üst satıra baktığımızda kalan boşluğa 3 geleceğini de hemen anlıyoruz. Artık burada da sudoku mantığı devreye giriyor. Aynı satır ve sütunda aynı rakam birden fazla bulunamaz çünkü. Bu şekilde devam ederek diğer işlemlerin sonucunda nereye hangi rakamı yazacağımızı kolayca bulabiliriz.

Gördüğünüz gibi çocuklar için harika bir bulmaca ve çocukların matematik becerilerini ciddi manada geliştirebilecek bir oyun Mathrix sudoku. Şimdiden herkese keyifli ve verimli oyunlar diliyoruz.

Paylaş: