fbpx

Masyu Bulmacası

Masyu Bulmacası Nedir? – Masyu Nasıl Oynanır?

Masyu, farklı tasarımı ve oynanışı ile en sevilen zeka oyunlarındandır. Nikoli tarafından yaratılmıştır ve yaratıcısı, bulmacadaki ızgara üzerinde hiç numara ya da harf olmamasını estetik bir bulmaca keyfi için bu şekilde tasarladığından bahsetmiştir.

Masyu çoğu bulmaca gibi yine Japon kökenli bir oyun. Japonya’da oldukça popüler olan, gazete eklerinde çözülmeyi bekleyen bir bulmaca türü. Ünü ülke dışını da aştığı için dünyada da çok popüler hale geldi son zamanlarda. Ülkemizde hala çok fazla bilinen bir oyun değil ama. Bu yüzden biz de genel olarak Masyu bulmacasının kurallarından bahsedip bu güzel bulmacayı çocukların çözmesini, mantıklarını geliştirmelerini istedik.

Masyu Kuralları Nelerdir?

Masyu bulmacasında içerisinde beyaz ve siyah daireler vardır. Amaç birbiriyle kesişmeyen bir çizgi döngüsü oluşturmak. Bunu yaparken de elbette siyah ve beyaz dairelerin kendine has kuralları var. Bu kuralların dışına çıkmadan döngüyü oluşturmak gerekiyor. Gelin Masyu bulmacasının kurallarına bakalım.

1- Siyah dairelere geldiğiniz zaman mutlaka dönmek zorundasınız. Sağa ya da sola dönmeniz farketmez ama çizdiğiniz çizginin bir dönüş yapması gerekiyor.

2- Beyaz noktalardan geçtikten sonra ise dönüş yasaktır. Mutlaka en az bir birim kare ilerlemek zorundasınız.

3- Çizgiler birbiriyle çakışmamalı. Bir döngü oluşturmalısınız. Çizgiyi çekmeye başladığınız yerle çizgiyi bitirdiğiniz yer aynı nokta olmalı.

4- Çizdiğiniz çizgiler mutlaka 90 derecelik açıyla kıvrılmalı. Gelişigüzel çizemezsiniz.

Daha açıklayıcı olması açısından bir de görsel ile gösterelim hemen.

Paylaş: