fbpx

Mangala

Mangala oyununun tarihi çok eskilere dayanıyor aslında. Eskiden eğlence amaçlı değil de daha çok kayıt tutmak için kullanıldığına dair bazı bilim insanlarının teorileri var. Mangala o zamanlar taşlar ile değil daha çok tohumlar ile oynanıyormuş. Eğlence amaçlı oynanması ise ilk olarak Orta Asya’da Türkler ile birlikte görülüyor. 

Mangala Nedir? Mangala Oyunu Hakkında Bilgiler

Basit bir oyun gibi görünse de bazı kavramları sembolize ediyor. Mesela 12 oyuk 12 ayı, oyukların içinde bulunan her bir 4 taş 4 ayı, sağda ve solda bulunan hazineler ise Doğu ve Batı’yı sembolize ediyor. Yani görüşler bu ağırlıkta.

Mangala Oyunu Tarihi

Mangala oyunu, Anadolu’da da uzun yıllardır oynanan köklü bir zeka oyunudur. Bazen mangala, bazen mancala bazen de mankala ismiyle anılıyor. Eskiden Köçürme dendiği de biliniyor. Ama günümüzde, dünyada Mangala adıyla bilinir bir hal almış. Bu kelimedeki “g” harfi bazen değişip “c” ya da “k” halini de alıyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerine göre bambaşka isimler de kullanılıyor ama. Erzurum’da pıç, Konya’da meneli taş, Safranbolu dolaylarında ise altıev adıyla biliniyor. Kuralları yöreden yöreye değişiklik gösterebiliyor.

Kimi kaynaklarda Sakaların, Göktürklerin, Uygurların da oynadığı yazsa da bu bilgi kesin değildir. 16 yüzyıldan itibaren Osmanlı minyatürlerinde Mangala tasvirlerine rastlanıyor. Mangala oyunu ile benzer mantığa sahip oyunlar, Avrupa’da da yüzyıllardır oynanıyor aslında. Ama muhtemelen doğu kültüründen batı kültürüne geçmiş Mangala oyunu.

Mangala Kelimesinin Kökeni

Kelimenin kökeni hakkında çeşitli fikirler vardır. Bunlardan ilk görüş, oyunun adının Arapçadan alındığını ve taşımak, aktarmak anlamına gelen “nakl” kökünden geldiğini savunuyor.Diğer görüş ise Türkçede en küçük askeri birlik olan “manga” kelimesinden türetildiği şeklinde. İki teori de mantıklı görünse de hangisinin doğru olduğunu şu anlık tam olarak bilemiyoruz.

Mangala Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Oyunu kuralları aslında basit bir mantık üzerine kuruludur. Yapmanız gereken tek şey oyunun en başından doğru bir strateji kurup bunu oyun sonuna kadar sürdürebilmek. Şimdi gelelim sırası ile mangala oyunu kurallarına.

Oyunu Başlangıcında

  <li”>Oyun 2 kişi arasında oynanır.

 • Her oyuncunu başlangıçta 24 taşı vardır.

Oyun Dizilimi

 • >Toplamda 12 adet oyuk vardır. Bunlar ev ya da çukur şeklinde de adlandırılabiliyor. Her oyuncunun önünde 6 adet oyuk vardır ve oyuncular sadece kendi oyuklarından taş çıkartabilirler. Fakat rakibin oyuklarına taş bırakılabilir. Bu 6 oyuğun yanında birer de büyük oyuk bulunur ve bunlar hazine olarak adlandırılır.  Amaç, taşları bu hazine denen kısımlarda toplamaktır. Oyuncunun sağında bulunan hazine o oyuncuya aittir.
 • Oyun başlangıcında her oyukta 4’er taş olmalıdır. Oyuna yazı tura ya da kura ile başlanır.
 • Mangala oyunu başlangıcında her kuyuda 4’er taş olmalıdır.

Mangala Oyunu

Mangala Oyunu Hamleleri ve Önemli Kurallar

 • İlk başlayacak oyuncu bir oyuk seçer ve oradaki 4 taşı alarak saat yönünün tersindeki oyuklara teker teker bırakır. Ancak atlanmaması gereken şey şu: oyuncu aldığı oyuğa da bir taş bırakmak zorundadır.
 • Oyuncunun bıraktığı son taş hazinesine denk geliyorsa, hamle sırası tekrar aynı oyuncuda olur.
 • Eğer rakip oyuncunun oyuklarına atılan son taş rakip oyuncunun oyuğunu çift yaparsa (2,4,6,8 taş) oyuncu rakibin kuyudaki tüm taşları kendi hazinesine atmaya hak kazanır. Oyununun en önemli kurallarından biri de budur.

Mangala Oyunu Kuralları - Mangala nasıl oynanır - mangala nedir

Çember içine aldığımız oyukta 5 taş bulunuyor. Oyuncu buradaki taşları dağıttığında son taşı rakibin ilk kuyusundaki taşların sayısını 6 yapıyor. Bu durumda son taşı bırakan oyuncu rakibin 6 taşını da alıp kendi hazinesine atar.

 • Bir de şöyle bir kural vardır: Oyuncu kendi bölgesindeki bir boş kuyuya son taşı denk getirirse karşı bölgenin kuyusundaki taşları da sayısına bakmadan alır hazinesine atar. Bu da mangala oyununun önemli kurallarından biridir.

Mangala Oyunu Kuralları - Mangala Nedir

Çember içindeki taş sağdaki boş kuyuya oynadığında o kuyunun karşısında bulunan tüm taşları alır. Bu örnekte sadece 1 taş olduğu için 1 taş almaya hak kazandı.

 

Oyun Sonlandırılması

 • Bölgesindeki taşların hepsini hazinesine koymayı başaran oyuncu, rakip bölgedeki tüm taşları da almaya hak kazanır ve kendi hazinesine ekler. Oyun bu şekilde sona erer.
 • Oyun bitiminde hazinelerdeki taşlar sayılır ve en çok taşa sahip olan oyunu kazanır. Taşlar eşitse berabere biter.

Normalde her oyun bir set olarak kabul edilir ve toplamda 5 set oynanır ama elbette sizler istediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Mangala fiyatları nedir öğrenmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Ahşap mangala, plastik mangala gibi çeşitli fiyatlarda birçok ürün var.

Online Mangala Oyna

Mangala Oyunu Fiyatları

Ahşap Mangala Fiyatları

Birçok çeşidi bulunuyor açıkçası. Kullanılan malzeme de mangala oyunu fiyatını etkileyen önemli hususlardan. Ahşap mangala (mancala) fiyatları 25 ile 50 lira arasında. İlkokul Market’te 25 liraya da ahşap mangala satın alabilirsiniz, 50 liraya da ahşap mangala satın alabilirsiniz.

Plastik Mangala Fiyatları

Ahşap olmasına gerek yok. Plastik de benim işimi görür diyorsanız, mangala oyunu fiyatları çok daha makul seviyelere inebiliyor. 12 lira ile 20 lira arasında değişen plastik mangala oyunu her evde mutlaka bulunmalı bize kalırsa. Artık mangala satın almak için nereye bakacağınızı biliyorsunuz. Herkese keyifli oyunlar.

Mangala oyunu tarihi, mangala nasıl oynanır, mangala fiyatları, mangala kuralları kısaca bu şekilde. Artık mangala nasıl oynanır biliyorsunuz. Dilerseniz bir de aşağıdaki videoyu izleyin ve anlattıklarımız iyice pekişsin. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: