fbpx

Kuromasu

Kuromasu nasıl oynanır?” sorusu, son derece bağımlılık yaratıcı, eğlenceli ve zorlayıcı Kuromasu bulmacasına merak salanların cevabını almak istediği bir sorudur. Onlardan biriyseniz çok şanslısınız, çünkü bu yazımızda zekanızı keskinleştirecek Kuramasu oyunu kurallarından madde madde bahsedeceğiz ve Kuramasu bulmacası çözme maceranızda size yardımcı olacak ipuçları sunacağız. Fakat ondan önce, dilerseniz en geniş hatlarıyla Kuromasu oyunu hakkında genel ve kısa bir bilgi verelim.

Kuromasu (Japonca ismiyle Kurodoko), Nikoli tarafından yaratılmış bir bulmacadır. Her yaştan insanın zevk alarak çözeceği bu bulmaca, oyuncularını verilen ipuçlarını bir araya getirip doğru sonucu bulmak için düşünmeye sevk ettiğinden dolayı beyni güçlü bir şekilde çalıştırır ve geliştirir. Aynı şekilde yine kişilerin problem çözme yetisi, görsel algılama ve hafızada tutma ve kritik düşünme yetenekleri de ciddi anlamda gelişme gösterir. Genellikle çoğu bulmacada olduğu gibi tek başına oynanan Kuromasu, yardımlaşarak başka kişilerle de oynanabilir tabii; fakat en etkili zihinsel gelişim için yalnız olmayı tercih etmelisiniz.

Kuromasu Nasıl Oynanır? Kuromasu Kuralları!

Kuromasu, kutucuklara bölünmüş platformdaki sayısal ipuçlarını yorumlayarak oynanır. Buradaki değerlere göre kutucukların bazıları boyanmalıdır. Tabii ki, rastgele bir şekilde değil; yatay ve dikey sütunlardaki değerler de hesaba katılmalıdır! Hazırsanız, tüm maddeleriyle Kuromasu kuralları karşınızda!

  • 1) Kutucuklar boyanır veya beyaz bırakılır. Oyunun amacı hangi kutucukların boyanması hangilerinin olduğu gibi (beyaz) bırakılması gerektiğini bulmaktır.

 

 

  • 2) Platformdaki kutucukların bazılarında sayılar bulunmaktadır ve amaç bu sayılı kutucuklardan başlayıp (kendisi de dahil olmak üzere) verilen değer kadar beyaz kutucuk bırakmaktır. Örnekte, 9 sayısı dikey ve yatay olarak 5’er beyaz kutucuk arasında bulunmaktadır. Yani kendisi de dahil olmak üzere toplam 10 kutucuk arasında bulunur. Bu, kurala göre yanlıştır. Doğru olabilmesi için sütunun en üstündeki kutucuk boyanarak beyaz kutucuk sayısı 4’e indirilmelidir. Yatay olarak 5 beyaz kutucuk olmalıdır. Toplamda 9 kutucuk kalmalıdır ve böylece bulmacanın bu kısmı doğru çözülmüş olur.

 

  • 3) Bulmaca içindeki sayılı kutucuklar beyaz bırakılmalıdır; zira onlar beyaz bırakılması gereken bütün grubun bir parçasıdır. Örnekteki sarı renkle boyalı 2 numaralı kutucuk hatalı bir çözümdür.

 

 

  • 4) Boyanacak kutucuklar yatay veya dikey olarak birleşemez, yalnızca çapraz olarak yakınlaşabilir. Örnekteki mavi alanlar bu kuralı çiğnemiştir.

 

 

  • 5) Platformdaki beyaz alanlar yalnızca yatay ve dikey olarak bileşebilir ve kesintisiz bir şekilde birleşmelilerdir. Örnekte gördüğünüz gibi, kendi grubunu yaratan 2’yi yalnız bırakıyoruz, çünkü bu kural dışıdır.

Gördüğünüz gibi oyun oldukça basit 5 adet temel kuraldan oluşmaktadır. Fakat buna rağmen Kuromasu’nun son derece zorlayıcı olabileceğini unutmayın. Kuromasu’nun kolay, orta ve zor seviyelere sahip farklı seçenekleri sayesinde problem çözme yeteneklerinizi yavaş yavaş geliştirebilir ve artırabilirsiniz.

Egzersiz yapmanın bedenimizi geliştirdiği gibi, Kuromasu gibi bulmacaların da zihnimizi geliştirdiği bir gerçektir ve düzenli olarak çözüldüklerinde düşünsel aktiviteyi oldukça güçlendirirler. Siz de Kuromasu çözerek bu gelişimden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Özellikle oyunu çocuklarınız ya da öğrencileriniz ile tanıştırırsanız, eminiz ki onlara büyük bir iyilik yapmış olacaksınız: Zihnin son derece aktif ve güçlü çalıştığı çocukluk döneminde Kuromasu, onlara olumlu yönde etkiler kazandırabilir.

Ücretsiz Kuromasu Pdf

Aşağıdaki indirme butonlarına tıklayıp bulmacaları ücretsiz indirin.

Kuromasu 01

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

1 Kez İndirildi!

Kuromasu 02

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

İlk İndiren Sen Ol!

Kuromasu 03

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

İlk İndiren Sen Ol!
Paylaş: