fbpx

Kendoku (Matematik Sudoku)

Kendoku yani Matematik Sudoku oyunu en sevilen zeka oyunlarındandır. Mantık ve matematik gelişimi açısından en yararlı oyun türlerinden olan Sudoku’nun farklı bir versiyonudur. Tetsuya Miyamoto tarafından 2004 yılında icat edilmiştir.

Kendoku, kenken ve mathdoku, matematik sudoku isimleri ile de bilinen matematik becerilerini geliştirmeye yönelik bulmacanın genel adıdır. Sudoku türevlerinden biri olan kendoku oyunu toplamlı sudoku ve sudoku oyunlarının biraz karışımı gibidir. Toplamlı sudokuda sadece toplama işlemi yapılırken burada 4 işlem de yapılabilmektedir.

Kendoku – Matematik Sudoku Oyunu Nasıl Oynanır?

Kendoku(Matematik Sudoku) oyunu 4×4, 5×5, 6×6 gibi çok çeşitli boyutlarda oynanabilir. Kullanabileceğiniz rakamlar oyun platformunun boyutuna göre değişkenlik gösterir. Mesela 6×6 boyutunda oynuyorsanız kullanabileceğiniz en yüksek rakam 6 olur; 9×9’luk platformda ise 9 rakamı olur.

Yukarıdaki örnek üzerinden açıklayalım. Bu 3×3’lük bir bulmaca olduğu için en yüksek 3 rakamını kullanabiliriz ve 0 kullanmak yasaktır. Sağ altta 3 rakamının yazılı olduğu yere 3 yazmalıyız öncelikle. Burada sadece bir kare işaretli olduğu için herhangi bir işlem yapılmaz ve direk kutu içerisindeki rakam yazılır. Bu bilgiler doğrultusunda da diğer rakamlar yerine yerleştirilir. Ancak unutmayın, aynı satır ve sütunda aynı rakamdan iki tane olamaz. Sadece bir kez yazabilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

 Kendoku Ücretsiz PDF İndir

Aşağıdaki butonlara tıklayarak kendoku pdf dosyalarını indirebilirsiniz.

Matematik Sudoku 01

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

691 Kez İndirildi!

Matematik Sudoku 02

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

667 Kez İndirildi!

Matematik Sudoku 03

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

377 Kez İndirildi!
Paylaş: