fbpx

Kakuro

Kakuro nasıl oynanır?” sorusunun yanıtı özellikle akıl ve zekâ oyunları hayranlarının cevabını sıklıkla merak ettiği bir değerdir. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve zihninizi geliştirecek olan bu harika beyin egzersizi ile düşünsel niteliklerinizi canlandırmak isterseniz Kakuro oyunu oynayabilirsiniz. Bir bulmaca olarak da geçen Kakuro ile hem eğlenceli hem de düşündürücü bir zaman dilimi geçireceğiniz kesindir.

Çocuk, yaşlı, yetişkin demeden oynanabilecek olan bu harika Kakuro bulmacası, tıpkı her oyun için geçerli olduğu gibi kendine has bazı metotlar ve kurallara sahiptir. O halde, gelin nelermiş en basit hatlarıyla öğrenelim.

Kakuro Bulmacası Kuralları

  • 1) Boş beyaz kutucukları 1 ila 9 arasındaki rakamlar ile doldurun. Kakuro platformunda beyaz (boş) kutucuklar, numaralı kutucuklar ve taralı kutucuklar (kullanılmaz alanlar) bulunur. Boş kutucukları 1 ile 9 arasındaki sayılar ile doldurmanız gerekir. 6×6’lık platform veya 12×12 platform arasında bir fark yoktur; her iki platformda da 1 ila 9 arasındaki sayılar kullanılır. (Yani 12×12’lik platformda sayılar 1 ila 12 arasında değişmez).

 

  • 2) Her bir yatay bloğun toplamı sol tarafındaki yazan sayı ipucuna eşit olmalıdır. Boş kutucuklar yatay ve dikey bloklar oluşturur. Yatay bir bloğun sol tarafında çapraz bir çizgi ve bir ya da iki adet ipucu sayısı verilmiş taralı bir hücre görürsünüz. Bu blokları doğru sayılarla doldurabilmek için çizginin üzerindeki ipucu sayısına ihtiyacınız vardır. Boş kutucukların toplamda bu ipucu sayısına eşit olacak sayılarla doldurulması gerekir. Soldaki örnekte ipucu sayısı ‘4’ olan, iki kutucuklu boş bir blok görüyorsunuz. Cevaplar ‘1’ ve ‘3’ olmalıdır. (2+2’ye izin verilmez: 4. Kurala göz atın.)

 

  • 3) Her bir dikey bloğun toplamı, üzerinde yazılı sayı ipucuna eşit olmalıdır. Yukarıdaki kural dikey blok grupları için de geçerlidir. İpucu sayıları çapraz çizgilerin altında bulunur. Soldaki örneğimizde ’12’ sayı ipucuna sahibiz ve kutucukları ‘3’ ve ‘9’ sayılarıyla doldurduk. Ayrıca 4 ve 8 kombinasyonu ya da 7 ve 5 de kullanabilirdik. Bu seçim, bulmacanın geri kalanı ile ilintilidir; zira Kakuro bulmacaları matematik ve mantığı birleştirir.

 

  • 4) Her yatay veya dikey blokta yalnızca bir rakam kullanabilirsiniz. Yani yazıla sayılar kendilerini tekrar etmemelidirler. İster yatay ister dikey olsun, bir boş kutucuk grubunda yazdığınız rakamı yalnızca bir kez kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi soldaki örneğimizde 12 etsin diye iki adet “6” kullanılmıştır, fakat bu kural dışıdır. Ek olarak, bu kural yalnızca boş hücre grupları için geçerlidir; yatay ve dikey platform çizgileri için geçerli değildir, tıpkı Sudoku’da olduğu gibi.

Ücretsiz Kakuro Pdf

Aşağıdaki indirme butonlarına tıklayıp kakuro bulmacalarını ücretsiz indirin.

Kakuro

Dosya adı: kakuro.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

1244 Kez İndirildi!

Kakuro 2

Dosya adı: kakuro.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 155 MB

582 Kez İndirildi!

Kakuro 3

Dosya adı: kakuro3.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 155 KB

360 Kez İndirildi!

Kakuro 4

Dosya adı: kakuro.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 1.3 MB

306 Kez İndirildi!

Kakuro 5

Dosya adı: kakuro3.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 1.3 MB

251 Kez İndirildi!

Kakuro 6

Dosya adı: kakuro.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 30 Haziran 2021

Dosya boyutu: 1.3 MB

312 Kez İndirildi!

Online Kakuro Oyna

İyi eğlenceler!

Paylaş: