fbpx

Hedef 5

Hedef 5 oyunu ülkemizde yıllardır popüler olan ve popülaritesi gün geçtikçe artan iki kişi arasında oynanan harika bir zeka geliştirici oyundur. Bu isimle duymadıysanız Bingo ismiyle de duymuş olabilirsiniz.
Genelde aynı mantık ile oynanan, piyasada birçok muadili bulunan bir oyun aslında. Genel 8×7’lik bir platform kullanılarak oynanan Hedef 5’in Hedef 4, Hedef 3 isimli benzer mantıktaki başka alternatifleri de vardır. Hepsi aynı mantıkla oynandığı için bizler sadece Hedef 5 nasıl oynanır konusunu anlatsak yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Hedef 5 Oyunu Kutu İçeriği

Kutusu içerisinde 7×8’lik toplam 56 delik bulunan bir oyun platformu ve 28 adet kırmızı, 28 adet beyaz taş (taş renkleri değişkenlik gösterebilir) bulunur. Kullanılan malzemenin cinsine göre platform, ahşap ya da plastiktir.

Hedef 5 Nasıl Oynanır?

Aslında oynaması oldukça basit ve zevkli bir oyundur. Her oyuncunun elinde 28’er adet pul(taş) bulunur. Oyuna başlamak için kura çekilir ya da oyuncular aralarında anlaşarak kimin başlayacağına karar verebilirler.  Sırası gelen oyuncu tek bir pul olmak kaydıyla pulunu oyun platformundaki deliklerden birine bırakır.
Oyunda amaç, yatay, dikey ya da çapraz olarak 5’li bir set oluşturmaktır. Bu kolay gibi gözükse de aslında pek de basit değildir. Çünkü siz her ne kadar 5’li seti oluşturmaya çalışsanız da rakibiniz de boş durmayacak ve sizi engelleyecektir. Oyundaki en önemli kural, oyunu ilk 5’liyi oluşturanın kazanmasıdır. Yani bir oyuncu oyunun ortalarında 5’li bir set oluşturdu diyelim. Ama oyunun sonlarına doğru da rakip farklı bir 5’li set oluşturdu. Bu şekilde oyun berabere bitmiş olmaz. İlk 5’li seti oluşturulduğunda oyun sona erer, devam etmez ve isteğe bağlı olarak yeniden başlanır.
Alternatif olarak seviyenize de bağlı olarak oyunu 4’lü ya da 3’lü set olarak da oynayabilirsiniz. Bunun kararı tamamen size kalmış. Dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz kuralı da göz ardı edebilirsiniz bu sayede.

Hedef 5 Oyunu Kazanımları

Aslında hepimizin bildiği “SOS” ya da “XOX” mantığında bir oyundur. Tek fark, bu iki oyunda amaç üçlü yan yana getirmek iken. Bu zeka oyununda bir beşli oluşturmaktır. Bu sebeple Hedef 5 daha zor bir oyundur. Çocukların oyun için strateji geliştirmeleri ve dikkatlerini vermeleri gerekir bu oyuna.

Yani, öncelikle bu oyun çocukların stratejik becerilerinin gelişmesine yardım eder. Sonrasında ise dikkat artırıcı bir kazanım sağlar. Başarılı eğitim modellerini destekleyici yönü bakımından birçok gelişmiş ülkede serbest zaman etkinlikleri dahilinde oynatılır.

Hedef 5 Oyunu Fiyatı

Hedef 5 oyununun fiyatı değişkenlik gösterebiliyor. 35 liradan başlayan fiyatlar 50 liraya kadar çıkabiliyor. Elif İş Eğitimi ve Tes Yayıncılık markasının Hedef 5 fiyatı 35 lira iken Redka markasının Hedef 5 oyunu 49.90 lira.

Hedef 5 Oyununu Nereden Satın Alabilirim?

ilkokulmarket.com sitesinden kolayca ve güvenle satın alabilirsiniz. Hedef 5 nasıl oynanır sorusunun cevabını bulduysanız şimdi de sıra oynamakta. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: