fbpx

Hashi (Köprü)

hashi nasıl oynanır

Hashi, tam adıyla Hashiwokakero, yani Köprü (İngilizce olarak Bridges diye de bilinir) en sevilen zeka oyunlarındandır. Bir Japon oyunudur. Hatta Japonca bir kelime olan Hashi, aynı zamanda yemek yenilen çubuklara da denilmektedir. Nikoli tarafından yayınlanan bir mantık bulmacasıdır.

Hashi (Köprü) Oyunu Nasıl Oynanır?

Orijinal adı “hashiwokakero” olan ama genelde daha kısa olacak şekilde hashi oyunu olarak bilinen bazen de oyun mantığına uygun olarak köprü oyunu diye nitelendirilen bu oyun tek kelimeyle harika bir oyun. Basit bir tasarım ama zorlanması gereken bir zeka gerektiriyor. Çocukların da yetişkinlerin de zevkle oynayacağı oyunlardan biri olan Hashi oyunu nasıl oynanır onu anlatalım şimdi sizlere.

Hashi Kuralları

Hashi oyununda zorluk seviyesine göre çeşitli rakamlar vardır ve bu rakamlar yuvarlak içine alınmıştır. Oyunda amaç yuvarlağın içinde yazan rakamın değeri kadar köprüyü o yuvarlağa bağlamaktır. Yani 2 rakamı varsa o yuvarlağın sadece 2 bağlantısı olması lazım. 8 varsa 8 bağlantısı. Bir yuvarlaktan çıkacak maksimum bağlantı sayısı iki olmalıdır. Daha fazlası kabul edilmez. Bir de kurduğunuz bağlantılar birbirini kesemez. Bu yüzden doğru bir köprü ağı kurmalısınız. Aşağıdaki görsel ile biraz daha net anlayacaksınız. Buyurun.

Yukarıda tamamlanan rakamlar çarpı işareti ile çizilmiştir. Sol üstten başlayalım. Sol üstte 3 rakamı bulunuyor. Yani o yuvarlağın 3 bağlantı alması gerekecek. 6 rakamından 2 adet, aşağısındaki 3 rakamından ise 1 adet bağlantı almış. Yani köprü kurulmuş. 6 rakamı ise yanlarındaki 3’lerden ikişer altındaki 2 rakamından ise 2 adet bağlantı almış. Yani toplamda 6 köprü bu şekilde kurulmuş. Diğer rakamları da incelediğinizde sağlamasını yapmış olacaksınız.

Dikkat ettiyseniz boşta olan 2 rakam var. 1 ve 2. 1 ve 2’nin arasına bir köprü çektiğiniz zaman hashi bulmacasını tamalamış olacaksınız. İşte oyunu öğrenmesi bu kadar basit. Ama bulmacalar bazen o kadar basit değil bizden söylemesi. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: