fbpx

Hanoi Kuleleri

Hanoi Kuleleri ya da bir başka adıyla Hanoi Kulesi, sabit bir platformun üzerinde bulunan çubuklara ve bu çubuklara geçirmek üzere kullanılacak birden fazla diskin bulunduğu oyunun genel adıdır. Biraz puzzle, biraz da oyun havası vardır. Bu oyun, Brahma Kulesi ya da Lucas’ın Kulesi adıyla da anılır. Neden Hanoi Kulelerine, Brahma ya da Lucas kulesi dendiğini aşağıda açıklayacağız.

Hanoi Kuleleri Nedir?

Hanoi kuleleri oyunu için genel amaç, diskleri, kurala uygun halde çubuklara geçirmektir. Disk sayısında bir sınır yoktur fakat genelde 4’lü, 5’li, 6’lı ve 7’li şekilde satılır. Disk sayısı arttıkça oyun daha da zorlaşır. Amaç, en büyük disk en altta olacak şekilde diskleri koni görünümü alacak hale getirmektir. Hanoi kulesi oyununun nasıl oynandığını birazdan ayrıntılı şekilde anlatacağız. Onun öncesinde Hanoi kuleleri oyununun tarihine bakalım kısaca.

Hanoi Kuleleri Oyununun Tarihi

Hanoi Kulesi oyunu, 1883 yılında Fransız matematikçi Edouard Lucas tarafından icat edilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Ancak tarihi çok daha eskiye dayanır. Bir rivayete göre Hindistan’da bulunan Kashi Wishwanat Tapınağında, içinde 64 adet altın disk bulunan büyük bir oda varmış. Rahipler bu 64 diski, büyükten küçüğe sıralanacak şekilde, Brahman inançlarına göre hareket ettirirlermiş. Yine efsaneye göre son disk doğru şekilde yerleştirildiğinde dünyanın sonu gelecekmiş. Hanoi Kuleleri hakkında daha birçok efsane var fakat en yaygını bu. Tabii bunun bir rivayet olduğu unutulmamalı.

Eğer bu efsane doğru ise ve rahiplerin her biri saniyede bir hamle yaparlar ise oyun 565 milyar yıl sonra bitiyor. Bu sayı evrenin yaşının tam 4 katı. İçiniz rahat olsun yani:)

Hanoi Kuleleri Oyunu Nasıl Oynanır?

Hanoi Kuleleri oyununun mantığını kavraması kolaydır ama başarılı olması biraz zordur. Hanoi kulesi oyununda, sabit bir platform üzerinde 3 adet sütun vardır. Bunlara çubuk ya da direk dendiği de oluyor. Biz şimdilik sütun diyelim.

Herhangi bir sütunun içine geçirilmiş diskleri yine aynı şekilde olacak şekilde başka bir sütuna geçirmek amaçlanır. Bunu yaparken de diskler büyükten küçüğe doğru sıralanmalıdır ve her seferinde tek hamle hakkınız vardır. Ayrıca bir disk kendinden küçük çaplı bir diskin üzerine yerleştirilemez. Daha iyi anlaşılması açısından hanoi kulesi oyunu kurallarını maddeler halinde yazalım.

Hanoi Kulesi Oyunu Kuralları

1- Hanoi kulesi oyununda en başta tüm diskler büyükten küçüğe tek sütuna dizilmelidir.

2- Her hamlede sadece bir disk yerinden oynatılabilir.

3- Büyük disk, küçük diskin üzerine kesinlikle gelemez.

4- Aldığınız diski oyun platformu dışında tutamazsınız. Sütunun birine koymak zorundasınız.

3’lü Hanoi Kulesi Çözümü

4’lü Hanoi Kulesi Çözümü

4lü hanoi kulesi çözümü

Yukarıdaki resimlerde de gördüğünüz üzere oyunda bulunan disk sayısı arttıkça yapılan hamle sayısı da artıyor ve oyun daha zor hale geliyor. Bu yüzden oyun 3 yaştan 10 yaşa kadar her öğrencinin oynayabileceği bir oyun.

Hanoi Kuleleri ve Öğrenciler İçin Önemi

Hanoi Kuleleri oyunu öncelikle matematikle doğrudan ilişkilidir. Çocuklar bu oyunu oynarken matematiksel zekalarını geliştirebilir, akıl yürütme becerilerini artırabilirler. Çoğu ülkede, Hanoi Kuleleri oyunu, ders müfredatlarına alınmıştır. Özellikle matematikte üslü sayılar anlatılırken çok faydalı olmaktadır. Çünkü üslü sayılar ile doğrudan ilişkisi vardır oyunun. Şöyle ki 3 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda hamle sayısı 7’dir. 2 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda ise 3’tür. Buradan Hanoi Kuleleri matematik ilişkisini görebiliriz. 2 üzeri disk sayısı eksi 1 bize minimum hamle sayısını verecektir ve Hanoli Kuleleri formülü direkt karşımıza çıkacaktır.

Hanoi Kulesi Oyunu Fiyatları

Hanoi Kulesi oyununun fiyatları disk sayısına ve oyun materyalinin kalitesine göre değişmektedir. İlkokulmarket’te 7’li Hanoi Kulesi oyununu 22 liraya satın alabilirsiniz. Bu oyun çocuğunuzun ve öğrencilerinizi matematik gelişimlerinde gözle görülür bir fark yaratacaktır. Bundan eminiz.

Aşağıdaki videoda 4’lü Hanoi Kulesi çözümünü görebilirsiniz. Yalnız, önce siz yapmaya çalışın sonra izleyin. Önceden kopya çekmek yok. Herkese keyifli oyunlar. Eğer Hanoi Kulesi oyununu beğendiyseniz bir de Mangala oyununa bakın deriz. Oynaması keyifli ve kazanımı çok bir oyun.

Paylaş: