fbpx

Fubuki

Fubuki, matematik becerilerini geliştiren en sevilen zeka oyunlarındandır. Japonya’da bulunmuş bir bulmaca tipidir. Haliyle Uzakdoğu’da çok popülerdir. Tabii, ülkemizde de zeka oyunları severler tarafından beğeni toplamaktadır. Sadece toplama ve çarpma işlemleri yapılarak oynansa da oldukça zor da olabilir!

Fubuki Japon kökenli ve Japonya’da çok popüler bir oyun. Bulmaca desek daha doğru olabilir aslında. Matematik becerisine inanılmaz olumlu katkıları olan bu oyuna müptela olacağınıza eminiz açıkçası. Yetişkinler oynayabildiği gibi çocuklar da oynayabilir. Hatta özellikle çocukların fubuki oynamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü oyun sadece matematik becerisini geliştiriyor ve inanılmaz keyifli. Gelin Fubuki nasıl oynanır, nasıl çözülür hemen anlatalım size.

Peki Fubuki Nasıl Oynanır?

Fubuki oyunu öğrenmesi basit çözmesi kolay bir bulmaca. Fubuki genelde 3×3’lük bulmaca üzerinden çözülüyor. 3 satırınız ve 3 sütununuz var. Her satır ve sütunun sonunda, bulmaca dışında bir sayı var. Bu sayılar o satır veya sütunun içine yazılan rakamların çarpımının sonucu. Bulmacada bazen bazı rakamlar verilse de bazen verilmeyebiliyor. O yüzden zorluk seviyesine göre değişkenlik gösteriyor fubuki bulmacaları. Gelin görsel bir örnekle açıklayalım hemen.

Bu örnekte birçok rakam zaten verilmiş. O yüzden basit. Mesela sol en alta 9 gelmeli. Çünkü 9x2x1 18 sonucunu verecek. Aynı şekilde 6x8x9 432 sonucunu verecek. Bu bilgiler doğrultusunda diğer boşlukları da siz doldurun bakalım.

Bu arada fubuki oyununun toplama versiyonu da var. Ama çarpma versiyonunun daha yaygın olduğunu söyleyelim yine de. Okul Modu iyi eğlenceler diler!

Paylaş: