fbpx

Fillomino

Fillomino Nedir? – Fillomino Nasıl Oynanır?

Fillomino, farklı görünümü ve işleyişi ile oldukça popüler olan zeka oyunlarındandır. Japonya’da bulunmuş bir bulmaca tipidir. Pek çok farklı yayıncı tarafından da piyasaya sürülmüştür. Oyun, farklı geometrilere uyum sağlayabildiği için çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir.

Fillomino, öğrenmesi biraz karmaşık gibi gelebilecek ama hiç de öyle olmayan bir bulmaca türü. Yine bulmacamızda kutucuklar var ve bazı kutucuklar üzerinde rakamlar yazılı. Ama rakamları dikkate alarak o sayıda bir küme oluşturmak. Yani kutunun içerisinde 6 rakamı varsa birbirine bitişik 6 adet kareyi birleştirmeliyiz. 4 yazıyorsa aynı işlem bu kez de 4’e uygulanır. Dilerseniz görsel ile anlatalım anlaması daha kolay olsun.

Fillomino Nasıl Oynanır?

İlk karede gördüğünüz gibi çeşitli rakamlar verilmiş. Ardında  o rakamların sayısal değeri neyse diğer karelere de o rakam yazılmış ve bir küme oluşturulmuş. 3’ten 3 tane, 4’ten 4 tane, 5’ten 5 tane ve 6’dan 6 tane yazılmış. 1 rakamı zaten verilmiş ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmamış. İşte Fillomino bu kadar basit ve eğlenceli. Bilgisayar çıktısı alıp okulda öğrencilerle toplu halde oynanıp eğlenilebilir.

Paylaş: