fbpx

Dedektif Oyunu

Dedektif oyunu, Redka firması tarafından piyasaya sürülmüş, yerli sermaye ile üretilmiş, çocukların dikkat, görsel algı becerisi ve kısa süreli hafızasını güçlendirmek için satışa sunulan harika bir oyundur. Bir oyun bu kadar özelliği nasıl bir arada bulundurabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama söz konusu dedektif oyunu ise şaşırmanıza gerek yok. Zaten oyun aslında yabancı menşeili ve Look Look adıyla tüm dünyada satışta. Dedektif ise bazı yönleri ile Look Look oyunundan ayrılan bazı yönleri ile de onun önüne geçen bir oyun. Üstelik fiyatı da Look Look ile kıyaslayınca çok daha ucuz. Yani Dedektif oyununu tercih etmemek için hiçbir sebep yok.

Oyunun kuralları oldukça basit, oynaması zevkli, kazanımı ise oldukça çok. Hatta birçok okulda akıl ve zeka oyunları dersinde etkinlikleri yapılmaktadır. Öğretmenlerin de gözdesi anlayacağınız bu oyun. Ebeveynler de evlerine bu oyunu alarak okul öncesinde de çocuklarına oynatıyorlar sık sık. Çocuklar da arkadaşları ile oynayarak hem yukarıda bahsettiğimiz kazanımları elde ediyorlar hem de arkadaşları ile iletişimi kuvvetleniyor. Dedektif oyununu daha da merak ediyor ve Dedektif oyunu nasıl oynanır öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hadi gelin başlayalım.

Dedektif Oyunu Nasıl Oynanır?

1. Seviye

Öncelikle Dedektif oyunu yaş skalası geniş bir oyun. 3 yaşındaki çocuklar da oynayabilir 10 yaşındaki çocuklar da. Bu skalanın oluşmasının sebebi de Dedektif oyununun 3 farklı oynama yöntemi olmasından kaynaklı. İlk yöntemde, ya da biz buna seviye diyelim, 9 adet büyük oyun kartı masaya konuyor (eğer çocukların yaşı daha küçükse isteğe bağlı olarak zorluk seviyesini azaltmak adına daha az kart da koyabilirsiniz).

Büyük oyun kartlarını koyduktan sonra ise ortaya küçük oyun kartlarınızdan oluşturduğunuz desteyi koyun.

Koyduğunuz küçük oyun kartlarından bir tanesini çekin ve masadaki büyük kartlarda bulunan onlarca görsel arasından eşleştirilmeye çalışın. Dedektif oyununun ilk seviyesi işte bu kadar basit.

Bu seviyede kilit nokta, bu tarz oyun seviyelerinin düşük tutulmaya çalışılmasıdır. Çekilen küçük kart masada görünecek şekilde bırakılır ve çocuklar hatırlamak amacıyla karta bakabilirler. Büyük kartlar ile küçük kartlar üzerindeki şekiller bazen birbirlerine çok benzerler ama aynı değildirler. Bu yüzden çocuklar hata yapabilirler. Bu seviyede asıl amaç dikkat ölçümü ve dikkatin geliştirilmesidir.

2. Seviye

Dedektif oyununda 2. seviye tahmin edeceğiniz gibi biraz daha zordur. Bu seviyede yine ortaya 9 adet büyük kart konulur ve küçük kartlar da deste haline getirilir. Ardından ilk seviyedeki gibi ortadan bir küçük kart çekilir.

Sonrasında ise çekilen kart çocuklara yaklaşık 10 saniye gösterilir ve ardından kapatılır. İlk seviyeden farkı çocukların kartı hep göremiyor oluşudur. Çocuklar artık burada kısa süreli hafızalarını da devreye sokmak zorunda kalırlar. Hemen ayrıntılı açıklayalım. Oyunda 3 çeşit kart bulunur mesela. Bunların bir kısımının üzerinde 1 tane, bir kısmının üzerinde 2 tane, bir kısmının üzerinde ise 3 tane resim vardır. Küçük kartların üzerinde kaç resim varsa büyük kartlarda da o kadar bulunmalıdır. Yani çocuklar hafızalarını iyi kullanmalı ve resimlere dikkatli bakmak zorundadırlar. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi bazı resimler oldukça birbirine benzerdir, birbirleri ile kolayca karıştırılabilir.

3. Seviye

3. seviye, Dedektif oyununun en zor seviyesidir ama kazanımı da en bol seviyedir aynı zamanda. Hem dikkat hem görsel algı hem de hafıza gerektirir ve geliştirir. Bu seviyede de çocuklara çektikleri kart gösterilir ve kart üzerindeki resme ya da resimlere dikkatle bakmaları istenir. Kısa bir süre sonra kart kapatılır ve çocuklara alakasız birkaç soru yöneltilir, sohbet edilir. Ardından karttaki resmi yerdeki kartlarda bulmaları istenir. Bu zor bir seviyedir çünkü çocuklar gördükleri resmi muhtemelen unutacaklar ve bilgiyi geri çağıramayacaklar. Ama oynaya oynaya çok daha iyi hale gelecekler ve kendilerine yeni kazanımlar eklemiş olacaklar.

Evet artık Dedektif oyunu nasıl oynanır biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Dedektif oyunu satın almak ve çocuklarınızla, öğrencilerinizle oynamak. Son olarak bir de dektif oyunu fiyatında ve dedektif oyununu nasıl satın alabileceğinizden kısaca bahsedelim.

Dedektif Oyunu Fiyatı ve Dedektif Oyununu Satın Almak

Dedektif oyununu web sitemizden kolayca ve güvenle satın alabilirsiniz. Aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak ürün sayfasına gidebilir ve ürünü ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

İşte Dedektif oyunu hem zevkli hem de oldukça eğitici. Artık Dedektif oyunu nasıl oynanır biliyorsunuz. Başka başka ne oyunlar var, başka hangi ürünleri inceleyebilirim diyorsanız aşağıda, oluşturduğumuz akıl ve zeka oyunları setlerini görebilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: