fbpx

Çapraz Matematik

Cross Math (Çapraz Matematik Bulmaca) Nasıl Oynanır?

Çapraz Matematik, özellikle çocuklar için harika bir zeka oyunudur. Oyun kuralı olarak bol bol matematiksel işlemleri yapmayı içerir ki bu işlemlerin tümü temel matematik konuları olan çarpma, bölme, toplama ve çıkarmadır. Sayısal becerileri artırmak için harika bir seçenektir.

Cross Math adıyla bilinen dilimize de çapraz matematik bulmaca ya da matematik çapraz bulmaca olarak çevrilebilecek harika bir oyun anlatacağız şimdi sizlere.  Bu oyun özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için oldukça faydalı. Çünkü 4 işlemin hepsi var bu oyunda. Çocuklar bu sayede 4 işlemi iyice öğrenecek ve matematik konusunda kendilerini geliştirecekler. Akıl yürütebilecekler.

Cross Math ( Çapraz Matematik Bulmaca) Nasıl Oynanır?

Cross Math oyununda ekseriyetle 3×3’lük bulmaca boyutu kullanılır. Daha doğrusu 5×5’lik tabla kullanılır ama bunların 2’si işlem işaretidir. Bu işlem bazen toplama, bazen çarpma, bazen çıkarma olabildiği gibi bazen de bölmedir. Her satır sonunda bir sayı vardır ve bu yapmanız gereken işlemin sonucudur.

Her sütun sonunda da bir sayı vardır ve bu da aynı anlama gelir. Bulmacalarda bazen sayıların bir kısmı verilirken bazen verilmez ve sizden bulmanız istenir. Bu seviyeye bağlı bir durumdur açıkçası.

Bazen de rakamlar ya da sayılar verilip sizden yapacağınız işlemin sembolü de istenebilir. 3 örnekle size açıklayalım hemen.

Bazıları kolay bazıları zor olsun.

Gördüğünü gibi bu kolay bir örnek. Bölme işlemi hariç diğer 3 işlem ile pratik yapabilirsiniz. İlk satırda 17’yi bulmayı amaçladık ve 5 rakamı zaten verilmişti. Böyle olunca işimiz kolaylaştı. Gelin bir de zor örneğe göz atalım.

Bu biraz daha zor bir örnek ama sizleri çok da zorlayacağını düşünmüyoruz. Basit birkaç deneme yanılma ile sonuca ulaşılabilir. Burada işin içine negatif sayılar da girdi. Tek zorluk bu olabilir.

Bu soru da ise yapacağınız işlem sorulmuş. Beyninizi farklı açılardan çalıştırmak için güzel örnekler, güzel bulmacalar var anlayacağınız. Cross Math oyununu çok seveceğinize eminiz biz. Şimdiden size ve çocuklarınıza keyifli oyunlar.

Paylaş: