fbpx

Bölgesel Sudoku

Bölgesel Sudoku Nasıl Oynanır? Bölgesel Sudoku (Jigsaw Sudoku) Nedir?

Bölgesel Sudoku, Sudoku hayranlarının en sevdiği zeka oyunlarındandır. Özellikle klasik Sudoku çözerek yeteneklerini ilerletmiş ve daha zorlayıcı eğlenceler peşinde olanlar için mükemmeldir. Normal Sudoku’dan tasarım olarak farklıdır: Izgara, kare ya da dikdörtgen olarak ayrılmaz; çeşitli şekillerle bölünebilir.

Oyun sudoku türevleri arasında en güzellerinden. Ve biraz daha zoru açıkçası. Oynayacağınız sudoku boyutuna göre zorluk seviyesi değişiyor ama bölgesel sudoku oyununda kontrol etmeniz gereken birden fazla kriter var. Çocukların ve yetişkinlerin zevkle oynayacağı bu oyuna gelin bir göz atalım.

Bölgesel Sudoku Kuralları

Bölgesel Sudoku oyununun 3 temel kuralı bulunuyor.

1- Aynı satırda aynı rakam birden fazla kullanılamaz.

2- Aynı sütunda aynı rakam birden fazla kullanılamaz.

3- Aynı bölgede aynı rakam birden fazla kullanılamaz.

Oyunun boyutuna göre bölgedeki birim kare sayısı değişebilir. Fakat bir bölgedeki birim sayısı diğeri ile her zaman eşit olmalı. 6 bölgelik bir oyun oynanıyorsa tüm bölgeler 6 olur yani. 3 bölgelik ise 3 olur.

Gelelim görsel anlatıma:

Yukarıdaki ilk örnekte bazı ipuçları verilmiş. Bu ipuçları doğrultusunda diğer boşlukları doldurmalıyız. Dikkat ettiyseniz her bir bölge 6 birim kareden oluşuyor. Yani 6 rakamlı bir bulmaca örneği bu.

3 farklı alanda da kontroller yapıldıktan sonra hangi rakamın nereye geleceğiniz kolayca bulabilirsiniz. Şimdiden herkese keyfili oyunlar.

Paylaş: