fbpx

Adalar (Nurikabe)

Nurikabe, yani Adalar oyunu yeni bir tarz denemek isteyenlerin en sevdiği zeka oyunlarındandır. Japonya kökenlidir. Hatta adı, bir Japon efsanesinden gelmektedir. Efsaneye göre Nurikabe bir çeşit yaratıktır ve insanların geceleri yolda yürümelerini engeller, kendisi ise görünmez bir duvara benzer. Nikoli de bu oyunu yaratırken işte bu efsaneden esinlenmiştir!

Okul Modu zeka oyunları arasında ücretsiz Nurikabe pdf dosyalarını bulabilir ve yine ücretsiz olarak indirebilirsiniz!

Adalar – Nurikabe Oyunu Nasıl Oynanır?

Orijinal adı Nurikabe olan bu oyun yine bir Japon oyunu. Nurikabe ismiyle bilinse de ülkemizde Adalar oyunu ismi daha yaygın kullanılıyor. Adalar oyunu harika bir mantık yürütme ve matematik oyunu açıkçası. Oyun 6×6, 7×7, 8×8 gibi çok çeşitli seviyelerde oynanabiliyor. Bulmacanın üzerinde çeşitli rakamlar bulunur ve bu rakamlar adaların üzerinde bulunması gereken rakamlardır. Amaç bu rakamların etrafını boyayarak denizi ortaya çıkartmaktır.

Adalar Oyunu Nasıl Oynanır?

Öncelikle oyunda her adanın üzerinde bir sayı bulunmaktadır. Eğer oyunda 1 rakamını görüyorsak bu adanın 1 kareden oluştuğunu, 2 rakamını görüyorsak 2 kareden oluştuğunu, 3 kare görüyorsak 3 kareden oluştuğunu gösterir bize… Biz de akıl yürüterek nereleri boyayıp denizi ortaya çıkaracağımızı buluruz. Oyundaki en önemli kural; adaların etrafındaki denizlerin birbiri ile bağlantılı olması kuralıdır.

Bununla birlikte adalar birbirinden ayrı olmalıdır. Yani iki ada arasına muhakkak deniz girmelidir. Adalar oyunu kuralları bu şekilde şimdi size görsel olarak anlatalım. Daha da pekişsin.

Yukarıda klasik bir 6×6 adalar oyunu bulmacası görüyorsunuz. Öncelikle basitten başlayalım. 1 rakamı her zaman çözmesi en kolay rakamdır. 1 rakamının tüm köşelerini kapatmamız lazım. Burada zaten 1 rakamı sol en alt köşede olduğu için üstünü ve yanını boyamamız yeterlidir. Ardından benzer şekilde 2, 4 ve 5 rakamlarını kapatabilir. Unutmayın rakamın değeri onun kaç kareye sahip olacağını söyler.

Gördüğünüz gibi çözüm zaten bir anda karşınıza çıkacaktır. O kadar zor olmayan ama beyin jimnastiği yapmanızı sağlayacak harika bir oyun adalar oyunu. Çocuklarınıza ve öğrencilerinize oynatmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz Nurikabe Pdf

Aşağıdaki indirme butonlarına tıklayıp nurikabe bulmacalarını ücretsiz indirin.

Nurikabe 01

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

74 Kez İndirildi!

Nurikabe 02

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

35 Kez İndirildi!

Nurikabe 03

Dosya adı: 35_ing_2.pdf

Dosya türü: PDF

Yüklenme tarihi: 8 Aralık 2018

Dosya boyutu: 2 MB

30 Kez İndirildi!
Paylaş: