fbpx

Abalone

Abalone 1990 yılında Laurent Levi ve Michel Lalet tarafından tasarlanmış ve şu an  dünyanın en çok ödül kazanmış zeka oyunudur. Oyun, abalone, abbalone, abbalon, abalon ve sumo isimleri ile de bilinmektedir. İlham noktası ise Japonların meşhur sumo güreşleridir. Oyunun hamleleri ve platformun şekli tamamen sumo güreşinden esinlenilmiştir. Birazdan kuralları anlatınca çok daha iyi anlayacaksınız.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için çok faydalı olduğunuzu düşündüğümüz abalone oyununu sizlere anlatmak istedik. Gelin Abalone nasıl oynanır, nasıl kazanılır, abalone kuralları nelerdir kısaca anlatalım.

Abalone Nasıl Oynanır?

Abalone nasıl oynanır konusuna başlamadan önce, oyun hakkında kısa kısa açıklamalar yapalım. Kutu içeriğinden, oyunun amacından vs. bahsedelim.

Abalone Oyunu Kutu İçeriği

Oyun kutusu içerisinde altıgen bir oyun platformu, 14 adet beyaz ve 14 adet siyah top bulunur. Topların rengi bazen değişkenlik gösterebilir ama genelde siyah ve beyazdır. Oyun platformunun altıgen olması ise sumo güreşlerinin yapıldığı ringin genelde altıgen olmasından kaynaklıdır.

Abalone Oyununun Amacı

Oyunun amacı doğru bir strateji kurup rakibinize ait 6 top oyun alanının dışına atmaktır. 6 topu ilk dışarı atan oyunu kazanır.

Abalone Oyunu Kuralları

Başlangıç ve Oyun Dizilimi

 • her oyuncunun 14 adet topu vardır. Bunlar 5-6-3 şeklinde oyun platformunun üzerine dizilir.
Abalone Oyunu Taş Dizilimi
Abalone oyununun başlangıcında taşlar (toplar) bu şekilde durmalıdır.

Abalone Oyun Hamleleri

 • Oyun platformunda toplarınızın gidebileceği 6 tane yön vardır. Toplarınızı tekli, ikili ya da üçlü olarak bu 6 yönden birine doğru hareket ettirebilirsiniz. . Yalnız her hamlede sadece bir birim gidebilirsiniz. Fazlasına oyun kuralları gereğince izin verilmez.
 • Toplarınız 4’lü ya da 5’li olacak şekilde hareket ettiremezsiniz.
 • Oyunun amacı rakibin de toplarını ittirmektir. Abalone oyununda buna “sumito” adı verilir.
 • Sumito için 3 ihtimal vardır: 3 top bir topu itebilir, 3 top iki topu itebilir ve 2 top 1 topu itebilir. 3 top 3 topu, 2 top 2 topu ya da 1 top 1 topu itemez. Buna denge adı verilir ve bu toplar kilitlenir.
 • Oyun kuralları gereğince kesinlikle bu şekilde hamle yapılmasına izin verilmez. Kilidi açmak için bazı topların yerini değiştirmeniz gerekecektir.
 • Hamle yapacağınız toplarınızın arkası mutlaka boş olmalıdır. Yani hamle yapacağınız yöne doğru 4 top arka arkaya gelmişse 4 top arasından 3 top seçip hamle yapmak yasaktır. 4. topu aradan çıkartıp 3 topun arkasını boş hale getirmelisiniz hamle yapabilmek için.

Abalone Oyun Bitimi

Oyunda, rakibin tüm taşlarını platform dışına itmeniz gerekmez. 6 topu platform dışına iten oyuncu oyunu kazanır.

Abalone Oyununu Kazanmak İçin Taktikler

 • Toplarınızı daha çok 2’li ve 3’lü şekilde muhafaza edin. Tek kalan toplar savunmanız açısından size dezavantaj oluşturur.
 • Toplarınızın bir kısmını platformun ıssız köşelerine taşımak doğru bir strateji değildir. Aynı renk topları çok dağıtmamaya çalışın.
 • Rakibi altıgen platformun köşelerine sıkıştırmak iyi bir stratejidir. O an toplarını dışarı atamasanız da her zaman bir potansiyel sunar size.
 • Hücuma değil daha çok defansa yönelirseniz kazanma şansınız artar.
 • Böl ve fethet stratejisi bu oyunda da ana strateji olmalı. Siz toplarınızı olabildiğince bütün halinde tutup rakibin toplarını dağıtmasını sağlamalısınız.

Abalone Oyununda Süre

Oyun için genelde bir zaman kısıtlaması yoktur ama 30 dakikalık, 45 dakikalık bir süre yeterli olacaktır sizlere.

Abalone Oyunu Fiyatları

Piyasada çeşitli fiyat aralıklarında bulunuyor tabii ki. Kullanılan malzemeye, üreticiye göre abalone fiyatları değişebiliyor. İlkokul Market’te 3 ayrı fiyat ve marka seçeneği sunuyoruz size. Aşağıda gördüğünüz ürünlerin üzerine tıklayarak abalone oyunlarını inceleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Paylaş: