fbpx

9 Taş

9 taş belki de binlerce yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde oynanan bir oyun. Dünyanın en eski oyunu dememiz bu yüzden. Avrupa’da, Hindistan’da, Afrika’da ve hatta Avustralya’da yapılan arkeolojik çalışmalarda bu oyunun izlerine rastlanmış hep.  İlk olarak nerede oynandığı ve nasıl bu kadar yayıldığı bilinmemekle birlikte döneminin oldukça popüler oyunlarından biri olduğu biliniyor. Günümüzde de birçok okulda, birçok evde oynanan her yaşa hitap eden oldukça keyifli bir oyun 9 Taş. 9 taş nasıl oynanır bilmeyenler için bu yazıda detaylı olarak anlattık. Yazı sonuna da bir video koyduk hatta. Herkese keyifli oyunlar şimdiden.

9 Taş Nedir?

Çok eski bir oyun olduğundan bahsetmiştik yukarıda. Eskiden insanlar bu oyunu, taşlara ya da killere kazıyarak oynarlarmış. Günümüze kadar hiç şekil değiştirmeden gelmesi de ilginç ayrıca. Birbiriyle bağlantılı 3 karenin iç içe geçirilmesi ve 9 adet taş yardımıyla oynanan oyunun amacı rakibin taş sayısını ikiye indirmek. Hem keyifli hem de kazanımı bol bir oyun aslında. Özelikle erken yaşlarda oynanmaya başlanırsa çocuğun stratejik düşünme becerisine inanılmaz katkısı olacağını söyleyebiliriz.

9 Taş Nasıl Oynanır? – 9 Taş Kuralları

9 taş oyunu, iki kişilik bir oyundur. Oyuncuların her biri farklı renkte 9 adet taşa sahip olur.

Oyuna kura ile başlanır. Herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur.

Oyun tahtası boş şekilde önce ortaya konur ve oyuncular 3 taşı yatay ya da dikey olarak yan yana koymaya çalışırlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise taşların çapraz olarak yan yana gelmesinin bir şey ifade etmemesidir.

Yatay ya da dikey olarak 3 taşı yan yana koyan oyuncu, rakibin dilediği bir taşını alarak oyun platformunun dışına çıkarır. Eğer rakibiniz hali hazırda 3’lü bir set yaptıysa o seti bozamazsınız. Yani o 3’lüden taşı alıp oyun dışına çıkaramazsınız.

Elinizdeki tüm taşları platforma koyduktan sonra oyun başka bir hal alıyor ve bu sefer de rakibinizin taşlarını azaltmaya çalışıyorsunuz. Oyun platformu üzerinde taşlarınızı bir birim olacak şekilde ileri geri ya da sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz. Amaç yine 3’lü bir set ya da diğer bir adıyla kilit oluşturmaktır. Oluşturduğunuz her 3’lü set sonrası  rakibinizin bir taşını oyun dışına almaya hak kazanırsınız. Burada da yukarıda bahsettiğimiz kural geçerlidir rakibin hali hazırda 3’lü bir seti varsa onu bozamazsınız.

Gelelim oyunun en önemli kurallarından birine. Eğer oyunculardan birinin 3 taşı kalırsa artık istediği taşı istediği yere koymaya hak kazanır. Yani sadece bir birim ilerletme kuralı geçerliliğini yitirir. Ama bu durumun sadece 3 taş kaldığında yaşanabileceğini vurgulayalım.

Son olarak 2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybeder.

Bir Strateji Oyunu Olarak 9 Taş

  1. 9 Taş oyunu, kesinlikle şansa dayalı bir oyun değildir. Şans unsuru kabul edilen zar gibi malzemeler yoktur. Tamamen strateji ve zekaya dayalıdır.
  2. Oyunun ilk aşamasında taşları stratejik noktalara yerleştirmek 3’lü set yapmaktan çok daha önemlidir.
  3. Parçaları tek bir alana toplamaktansa oyun platformu üzerinde dağıtmak, stratejik olarak çok daha mantıklıdır.

Evet, 9 Taş nasıl oynanır yazımız bu kadar. Umarız 9 taş nasıl oynanır öğrenmişsinizdir. Eğer bazı diğer oyunların nasıl oynandığını merak ediyorsanız aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 9 taş nasıl oynanır videosunu da aşağıya bırakmış olalım. Herkese keyifli oyunlar.

Paylaş: