fbpx

5 Nokta (Pentago)

Tüm dünya da Pentago adlı ile bilinen ülkemizde de oldukça popüler olan 5 Nokta oyunu, çocukların strateji becerilerini geliştirecek harika bir oyundur. İlk andan itibaren yapacağınız tüm hamlelerin planlı olması gerekiyor. Çünkü rakibinizin bir hamlesi ile işler bir anda tersine dönebilir. Dilerseniz önce pentago oyununun kutu içeriğinden sonra da Pentago oyunu nasıl oynanır konusundan bahsedelim.

Pentago (Redka 5 Nokta) Oyunu Kutu İçeriği

Öncelikle Pentago(5 Nokta) oyununun 6 yaş ve üzeri herkes için olduğunu belirtelim. Oyun kişi kişi arasında oynanıyor ve oynaması inanın çok keyifli. Oyun kutusunun içerisinde 18 adet beyaz 18 adet de kırmızı taş(bilye) bulunuyor. Bununla birlikte 5 Nokta oyunu nasıl oynanır kılavuzu ve bir adet de oyun platformu var. Şimdi gelelim Pentago nasıl oynanır konusuna.

 

Pentago (5 Nokta Oyunu) Nasıl Oynanır?

Oyunda amaç yatay, dikey ya da çapraz olarak 5’li bir set oluşturmak. Bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değil ama. Çünkü oyun platformunuza bir taş koyduğunuzda oyun tablasında bulunan 4’lü tablalardan birini saat yönüne 90 derece de döndürmeniz gerekiyor. Bu yüzden, tam set yaptım diye düşünürken rakibiniz tablalardan birini döndürdüğü anda işler değişebilir. Tüm stratejinizi bunun üzerine kurmanız gerekiyor. Taşları koyarken tablaların dönüşlerini de hesaba katmanız lazım.

Oyunu öğrenmesi işte bu kadar basit ama kazanması o kadar da kolay değil. Mantıklı kararlar alıp hamlelerinizi buna göre yapmanız lazım.

Kısacası 5 Nokta(Pentago), eğlenceli, zorlayıcı, sürükleyici bir oyun. Şimdiden herkese keyifli oyunlar dileriz.

Paylaş: