fbpx

Okulda ve Evde Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi hakkında daha önce birkaç yazı kaleme almış genel hatlarıyla bu metodun üzerinden geçmiştik. Şimdi ise evde ya da okulda Montessori eğitimi nasıl uygulanır onun üzerinde duracağız biraz. Montessori eğitimi İtalya’da 1870 yılında dünyaya gelen Maria Montessori tarafından ortaya atılan ve eğitim alanında devrim olarak kabul gören bir metottur. Ayrıca Maria Montessori İtalya’da doktor ünvanı alan ilk kadındır. Bu da kendisinin ne kadar önemli bir insan olduğunu bize kanıtlar niteliktedir adeta.

Montessori Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Montessori eğitimi çocukları gerçek dünyaya hazırlayan, onların problem çözme, muhakeme yapabilme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir yöntemdir ve evde ya da okulda kolayca uygulanabilir. Gösterilen eğitim yöntemleri sayesinde çocukların özgüvenini de artırır ve onlara kişilik kazandırır. Montessori eğitiminin temel amacı çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal olarak 3 faaliyette birden bulunması üzerine kuruludur.

Montessori eğitimi kaç yaşından itibaren uygulanabilir diye bir soru oluşmuş olabilir kafanızda. Montessori eğitimi bebeklikten itibaren uygulamaya alınabilir ve 3 yaşında itibaren tüm aktiviteleri yapabilir hale gelebilir çocuk. Okul öncesinde bu eğitim yöntemine başlanması çok daha doğru olur. Ardından okul boyunca bu süreç devam eder ve Montessori metodundan tam randıman alınabilir.

Montessori Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Montessori eğitiminde önemli olan çocukların başarılı bir şekilde uygulamaları değil, zaman içindeki gelişimleridir. Burada ebeveynler ve öğretmenler bu süreci takip ve kontrol etmeliler ki daha sağlıklı bir sonuç ortaya çıksın.

Ayrıca çocuklara belli sınırlar konulmalıdır ki çocuk bu öğrenme yöntemini sınırsızlık olarak algılamasın. Ev ve okul ortamında çeşitli kurallar koyarak çocuğu bu duruma hazırlıklı haline getirmelisiniz.

Montessori eğitimi veren kurumların sayısı da gün geçtikçe ülkemizde artıyor. Daha önce bireysel çaba ile yürütülen çalışmalar artık daha sistemli hale gelmiş durumda ve devlet tarafından da destek görüyor. Sebebi ise başarısını kanıtlamış bir yöntem olması.

Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır? Yöntemler

 • Çocuğa sunulacak etkinlikler gerçek objeler ile olmalı
 • İnsan anatomisi ve gelişimi üzerine etkinlikler yapılabilir
 • Çocuk bir miktar serbest bırakılmalı ve gözlemlenmelidir. Anne babanın ya da öğretmenin yardımı olmadan neler yapabiliyor incelenmeli.
 • Çocuğunuza kıyafet seçimi konusunda özgürlük tanıyın. Ne istiyorsa onu giysin.
 • Uyku en önemli şey. Çocuğun iyi bir uyku çektiğinden emin olun.
 • Çocuğu yatağa yatırdığınız zaman dilimi sevgi dolu olsun. Hikaye okuyabilirsiniz mesela ona. Ya da sarılabilirsiniz.
 • Ceza sisteminden kesinlikle uzak durun. Hiçbir faydası olmaz.
 • Çocuğun yaş seviyesine uygun olarak ona sorumluluklar verin. Odasını toplamak, çantasını hazırlamak vb.
 • Aile hikayelerinizi ona da anlatın.
 • Besinler ve yararları üzerine konuşun.
 • Dışarı çıktığınızda onu gözlemleyin ve doğayı anlamasını sağlayın
 • Spor da çok önemli. Günlük rutinlerinin içine sporu dahil edin.

Montessori eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Montessori eğitimi nedir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak: Montessori Guide Web Sitesi

 

Paylaş:

Bir cevap yazın