fbpx

Öğretmen Olmanın 10 Güzel Yönü

Öğretmen olmanın güzel yönü saymakla bitmez ama biz 10 taneyle özetleyelim.

10 dakika içerisinde hem sinirlenip hem de kahkahalara boğulacağınız başka bir meslek biliyor musunuz? Bizim aklımıza öğretmenlikten başka bir meslek gelmiyor açıkçası. Zorlukları çok olsa da bu mesleğin yine de bir çocuğun kalbine dokunması tüm zorluklarını unutturmaya yeter. Gelin sizlere öğretmen olmanın en güzel 10 yönünü açıklayalım. Bildiğiniz şeyler aslında ama olsun.

Öğretmen Olmanın 10 Güzel Yönü

1- Anlattığınız Bir Şeyi Anlayan Çocuğun Yüzünde Gördüğünüz İfade

Öğretmenlik, bir çocuğu olabildiğince iyi yetiştirmek ve ona bir şeyler öğretmektir. Sadece öğretmenler değil, birine bir şey öğreten, onun hayatına bir şey katan herkes mutlu olur. İşte bir çocuğun yüzünde anlattığınız şeyin anlaşıldığının ifadesini görünce yaşayacağınız mutluluk tarif edilemez. Öğretmenler bu konuda çok şanslılar. Çünkü bir şeyler öğrenmeye hazır bekleyen onlarca öğrencileri var.

via GIPHY

2- Sınıfın, Öğrenciler İçin En Güvenli Alanlardan Biri Olduğunun Bilinci

Sınıflar, öğrenciler için en güvenli alanlardan biridir. Öğretmen de bunu sağlamakla yükümlüdür zaten. Onları sokağın tehlikelerinden uzak tutarlar ve çocuklar da kendilerini arkadaşları ile öğretmenleri ile birlikte güvende hissederler.

3- Eski Öğrencilerinizin Sizi Ziyarete Gelmesi

İnsanlar tanıştıkları birçok kişinin isimlerini zamanla unuturlar. Ama öğretmenlerinin isimlerini asla unutmazlar. Hele ki ilkokul öğretmenlerinin ismini. Yazıyı okuyanlar bir düşünsün bakalım en sevdikleri öğretmenlerinin ismini kendilerine. Şıp diye hatırladınız değil mi? Aradan yıllar geçse bile zaman zaman öğrencileriniz sizi ziyarete gelirler. Sebebi ise onların hayatında değiştirdiğiniz bir şeylerin olmasıdır. Onlar size minnet duyar, siz de onlarla gurur duyarsınız.

via GIPHY

4- Annesi Babası Olmayan Bir Çocuğun Ailesi Olmak

Bir insanın annesini ya da babasını kaybetmesi gayet hayatın içinden olan bir şeydir. Her öğretmenin sınıfında da böyle öğrenciler vardır. O çocuğun yaşadığı bu yoksunluğu kapatabilecek yegane kişiler ise öğretmenleridir.

5- Harika İş Arkadaşlarına Sahip Olmak

Başka iş yerlerinde çalışanların her birinin farklı bir görevi, farklı bir işi vardır. Okulda ise herkes sizin gibi öğretmendir. Bu da birbirlerini en iyi anlayacak kişilerin bir araya gelmesi demek. Zorlu bir gün sonunda size destek olacak 10 öğretmeni hemen bulabilirsiniz. Aynı şekilde sizler de ona destek verebilirsiniz.

via GIPHY

6- Her Gün Onlarca Kahkaha Atmak

Bir insanı çocuklardan daha çok ne neşelendirebilir ki? Yaptıkları hareketler, söyledikleri sözler kısacası her şey kahkahaya davetiye. Öğretmenler kadar da gün içerisinde gülen başka bir meslek erbabı var mı emin değiliz. 🙂

via GIPHY

7- İçine Kapanık Bir Çocuğun Size İçini Dökmesi

Her sınıfta, çok fazla konuşmayan, içine kapanık bir öğrenci vardır. Ve genelde bu öğrenciler kendilerini öğretmenlerine yakın hissederler. Gidip tüm dertlerini, hayatlarını onunla paylaşırlar.

8- Sıkıcı Bir Gününüzün Olmaması

Öğretmenlikte sıkıcı bir gün düşünülebilir mi hiç? Her gün yeni yeni maceralar, bitmek bilmeyen sohbetler sizleri bekler.

9- Öğrencilerinizden Yeni Bir Şeyler Öğrenme

Okulda sadece öğretmenler yeni şeyler öğretmez. Öğrencilerinizden de öğreneceğiniz birçok şey var. Mesela Doğuya atanmış İstanbullu bir öğretmen soba yakmasını bilmeyebilir. Hatta sobanın ne olduğunu bile bilmeyebilir. Kontrolü çocuklara bırakın. Onlar size nasıl yakılacağını gösterirler. 🙂

10- Öğrencilerinizin Başarılarını Görme

Öğretmenler bir öğrenciyi yaklaşık 4 sene boyunca eğitirler. Onların büyümelerine, gelişmelerine şahit olurlar. Başarılarına destek olurlar ve başarılı öğrencilerini her gördüklerinde gururla onlara bakarlar.

via GIPHY

Kaynak: Bored Teachers Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın